Wysokość okna od podłogi — na jakiej wysokości montuje się okna w domu?

Wysokość umieszczenia okien w domu jednorodzinnym to kwestia, która ma istotny wpływ zarówno na estetykę wnętrza, jak i funkcjonalność pomieszczeń. W Polsce istnieją określone normy i przepisy, które regulują tę kwestię, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort mieszkańców. Poznaj przepisy prawne i dodatkowe wskazówki mające wpływ na projekt i aranżację domu!

Na co wpływa wysokość okna w domu jednorodzinnym?

Trzeba przyznać, że wysokość okna ma istotne znaczenie dla optymalnego doświetlenia pomieszczenia oraz stworzenia przyjemnej atmosfery. Umieszczenie okna na odpowiedniej wysokości może wpłynąć na efektywność wentylacji, a także zapewnić prywatność mieszkańcom. Ma to ogromne znaczenie, gdy wybierasz wysokość okna od podłogi, które wychodzi na ruchliwą ulicę. Warto także zwrócić uwagę na estetyczny aspekt, szczególnie jeśli okno ma być wizytówką domu spójną z projektem elewacji oraz stolarki drzwiowej.

Wysokość okna od podłogi i przepisy

W Polsce dla domów jednorodzinnych, komercyjnych i użyteczności publicznej, wyróżnia się wysokość okna od podłogi. Przepisy wskazują na dwa rodzaje obiektów – z kondygnacją do 25 metrów od podłoża i powyżej 25 metrów od podłoża. W pierwszym przypadku wysokość okien w domu powinna wynosić co najmniej 85 centymetrów od podłogi do górnej krawędzi wewnętrznego podokiennika. Jeśli mówimy o konstrukcjach z kondygnacją powyżej 25 metrów, wartość ta zmienia się na 110 centymetrów.

Jednak dla każdej zasady są pewne wyjątki. Standardowa wysokość okna może się zmienić, jeśli zastosowane są dodatkowe zmiany. Do tych zaliczają się np. okna z szybami o podniesionym poziomie wytrzymałości. To samo dotyczy okien nieotwieralnych. Widać to zwłaszcza w biurowcach, w których jedynie górne okna są otwierane lub uchylane a dolne umieszczone tuż nad podłogą zupełnie pozbawione opcji otwierania.

Preferowana wysokość okien w poszczególnych pomieszczeniach

A na jakiej wysokości okna w domu jednorodzinnym wybrać, jeśli mowa o poszczególnych pomieszczeniach? Zacznijmy od kuchni. Tu okno może kolidować z blatem roboczym oraz sprzętem AGD czy meblami. Na jakiej wysokości umieścić parapet i dolną krawędź okna? Zaleca się podniesienie okna na wysokość ok. 30 cm od blatu, co daje wysokość okna od podłogi w kuchni na poziomie ok. 110 cm.

Sprawdź:  Czym zmyć farbę z paneli - skuteczne sposoby usuwania

Interesująco jest natomiast w salonie. Tu okna można umieścić na standardowej wysokości 85-90 cm. Jednak to nie jedyna możliwość. Jeśli planujesz wykonywać ogrzewanie podłogowe lub z innego powodu zrezygnować z grzejników, minimalna wysokość okna od podłogi może być niższa. Jeśli dodatkowo na parapetach planujesz umieścić siedziska, możesz obniżyć je do ok. 60 cm nad podłogą.

Jeżeli mowa o łazience tu wysokość okien powinna zapewniać maksymalną intymność. Co do zasady, w łazience nie trzeba  montować okna. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, na jakiej wysokości okna od podłogi je umieścisz? Standardem są skrzydła na wysokości 150-180 cm nad podłogą. Lepiej postawić na warianty podłużne, jeśli chcesz zachować intymność przy jednoczesnym dopływie światła słonecznego.

A na jakiej wysokości okna umieścić w sypialni? To również pomieszczenie wymagające intymności. Inwestorzy najchętniej jednak stosują wysokość powyżej 90 cm z dodatkowymi przesłonami zwiększającymi prywatność.

wysokosc-okien-od-podlogi.JPG

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Co wziąć pod uwagę przy wyborze wysokości okien w domu?

Przy wyborze wysokości okien warto rozważyć kierunek światła słonecznego, prywatność, funkcjonalność pomieszczenia oraz estetyczne aspekty. Kluczowe znaczenie mają oczywiście przepisy. Jednak dobrze zaprojektowane okna wpływają na komfort mieszkańców i dodają atrakcyjności całej przestrzeni.

Nie zapomnij, że umieszczenie okien w domu jednorodzinnym to decyzja wymagająca uwagi zarówno na aspekty estetyczne, jak i przepisy budowlane. Dostosowanie się do norm i jednoczesne zastosowanie się do zasad funkcjonalności pomieszczeń pozwoli stworzyć harmonijną przestrzeń, która spełni oczekiwania mieszkańców. Co ważne, sam wybór stolarki okiennej ma ogromne znaczenie dla Twojego zadowolenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like