Jak czyścić meble tapicerowane

Jak czyścić meble tapicerowane?

Wypoczynkowe meble tapicerowane to nieodłączny element wyposażenia każdego salonu. Posiadają wyjątkowe walory estetyczne, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Aby dobrze się prezentowały i służyły przez lata, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak czyścić meble tapicerowane?

Jak czyścić meble tapicerowane?

Kanapy i fotele tapicerowane od wielu lat święcą w triumfy w trendach wnętrzarskich. Trudno się dziwić. Producenci oferują szeroki wybór kolorów i wzorów, dzięki czemu meble wypoczynkowe odnajdą się w każdej aranżacji. Samodzielnie możesz również wybrać materiał obiciowy, dopasowując go do własnych potrzeb oraz stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Jednak to nie wszystko! Głównym przeznaczeniem mebli jest zapewnienie maksymalnego komfortu podczas odpoczynku. W końcu to na wygodnym fotelu lub kanapie siadasz po ciężkim dniu pracy i relaksujesz się, oglądając film, czytając książkę lub bawiąc się z dziećmi. Aby jak najdłużej Ci służyły, musisz wybrać odpowiednią tapicerkę, a następnie o nią dbać, systematycznie czyszcząc. Obecnie tkaniny obiciowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów, a dodatkowo wyposażone w ochronne powłoki oraz gęsto plecione struktury. To wszystko sprawia, że mogą wytrzymać lata i to w bardzo dobrym stanie, ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości. Natomiast ich odpowiednia pielęgnacja pomoże zachować walory estetyczne oraz właściwości. Jak czyścić meble tapicerowane?

Regularne odkurzanie

W pierwszej kolejności musisz zadbać o to, aby na tkaninie nie zatrzymywały się żadne zabrudzenia np. drobinki kurzu. Dlatego systematycznie odkurzaj tapicerkę, najlepiej za pomocą specjalnej nasadki, która przeznaczona jest do czyszczenia tapicerek. Jeśli mas w domu dzieci i zwierzęta domowe, to po odkurzacz sięgaj znacznie częściej. Czynność wykonaj również przed każdym czyszczeniem mebli jako etap przygotowujący do dalszego prania.

Stosuj specjalne środki do czyszczenia tapicerki

Na rynku znajdziesz środki do czyszczenia konkretnego rodzaju tapicerki, które nie tylko usuwają plamy, ale również przedłużają żywotność i atrakcyjność mebli. Zawsze przed zakupem sprawdź, czy preparat przeznaczony jest do materiału, z którego wykonany jest Twój fotel lub kanapa. Do delikatnych tkanin najlepiej sprawdzają się łagodne środki, wolne od alkoholu i rozpuszczalników.

Domowe sposoby

Meble tapicerowane można czyścić również domowymi sposobami:

  • kwasek cytrynowy – doskonale sprawdza się przy usuwaniu plam z czerwonego wina, kawy oraz atramentu,
  • gliceryna – świetnie usuwa plamy po długopisie,
  • szmatka nasączona delikatnym środkiem piorącym – roztwór z wody i środka piorącego nada się do usunięcia plam po żywności,
  • woda z mydłem – roztworem tym czyści się delikatne tkaniny, ponieważ nie pozostawia on na materiale żadnych śladów ani nie uszkadza tapicerki,
  • roztwór z zimnej wody i amoniaku – doskonale sprawdza się przy czyszczeniu mebli z aksamitu. Wystarczy stworzyć mieszankę z 2 łyżek amoniaku na 1 litr wody. Następnie zamoczyć w nim miękką ściereczkę i wetrzeć delikatnie w tapicerkę zawsze zgodnie z kierunkiem układania się włókien.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like