5 porad jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu

5 porad jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu

Powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone. Smog, ilość pyłów zawieszonych oraz spaliny negatywnie wpływają na nasz układ oddechowy. Co za tym idzie, nasz organizm narażony jest na choroby. Często przy dużym zanieczyszczeniu postanawiamy schronić się w domu. Jeśli już się na to decydujemy, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego jakość. Mamy na to 5 porad jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu.

1. Oczyszczacz powietrza 

Jest to urządzenie, które filtruje powietrze w mieszkaniu. Dzięki filtrowi HEPA H13, czyli filtrowi cząsteczkowemu powietrza o wysokiej skuteczności wyłapuje z niego szkodliwe substancje jak alergeny, drobnoustroje oraz kurz. Warto zwrócić na nie uwagę także ze względu na to, że wychwytują wirusy i bakterie. Wiele z tych urządzeń posiada również dodatkowe funkcje. Oczyszczacz powietrza Dyson oferuje też higieniczne nawilżanie. W zależności od modelu mogą być sterowane za pomocą ekranu, pilota bądź też aplikacji np. oczyszczacze powietrza Dyson. Oczyszczacz idealnie sprawdzi się w mieszkaniu, w którym przebywają dzieci, alergicy i astmatycy. 

2. Regularne wietrzenie 

Mimo że powietrze na zewnątrz bywa często zanieczyszczone, to warto wietrzyć. Należy uprzednio sprawdzić stan powietrza – informacje na ten temat dostępne są w sieci. Jeśli jest on dobry, należy przeprowadzić wietrzenie. Powinno być ono krótkie, lecz intensywne. Już kilkuminutowa wymiana powietrza w pomieszczeniu pozwala pozbyć się wirusów i bakterii. Pomaga utrzymać właściwą wilgotność oraz poprawia nasze samopoczucie. Warto jednak pamiętać o zakręceniu ogrzewania, aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z jego intensywną pracą. 

3. Zielone płuca domu

Na zanieczyszczenia powietrza nawet natura zna sposoby. Rośliny oczyszczające powietrze. Tak jak zwykłe rośliny wzbogacają powietrze o tlen, lecz oprócz tego działają jak naturalny zielony filtr. Aloes absorbuje benzen czy formaldehyd. Pięknie kwitnąca begonia wyłapuje toluen, pochodzący z farb. Egzotyczna palma bambusowa pozbędzie się formaldehydu, ksylenu oraz trójchloroetylenu. Jednak wybierając je watro zwrócić uwagę na to, że często zawierają trujące substancje. Trzeba je więc umieszczać poza zasięgiem małych dzieci oraz zwierząt domowych. 

Sprawdź:  Płyty prysznicowe - płyty na kabiny prysznicowe

4. Montaż klimatyzacji

Wiele osób myśli, że klimatyzacja ma na celu tylko regulację temperatury w naszym mieszkaniu. Jednak służy ona także do wentylacji i osuszaniu powietrza. Pełni również funkcję filtra, który wyłapuje zarodniki grzybów i pleśni, kurz i bakterie. Dlatego też trzeba pamiętać o systematycznej wymianie filtra. 

5. Dbanie o porządek w domu

Istotną kwestią się utrzymywanie porządku w domu. Nie da się utrzymać odpowiedniej jakości powietrza, kiedy w domu panuje bałagan i wszędzie jest kurz. Jednak i co do tego należy zachować rozwagę. Porządek jest istotny, lecz warto postarać się, aby w celu jego utrzymania nie używać mocno chemicznych środków. Mogą one zwiększyć ilość substancji chemicznych w powietrzu. 

Wszyscy chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Możemy je osiągnąć, zmieniając małe rzeczy jak kupno oczyszczacza powietrza czy też zakup odpowiednich roślin. Warto wybrać to, co dla nas najlepsze i co daje nam wygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak zaaranżować stół na uroczyste przyjęcie?

Ważne okazje najlepiej świętuje się w gronie rodziny i przyjaciół. Zapraszając gości do domu, często szykuje się wystawną kolację obejmującą ciepły posiłek, przekąski, a nawet deser. Większość rodzinnych imprez zatem…
Zobacz