Żaluzje drewniane czy aluminiowe Co wybrać

Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Co wybrać?

Żaluzje są jednym z najczęściej stosowanych sposobów na przysłanianie okien. Pozwalają na regulacje dostępu światła, a do tego są uniwersalne — można je montować zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach biurowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żaluzji. Różnią się głównie materiałem wykonania. Najpopularniejsze są żaluzje drewniane i aluminiowe. Które z nich wybrać? Sprawdź, jakie są zalety i wady dwóch typów żaluzji. 

Jakie jest zastosowanie żaluzji? 

Choć żaluzje mogą różnić się miedzy sobą wyglądem i materiałem wykonania, to wszystkie zbudowane są jednakowo i spełniają te same zadania. Na konstrukcje składają się listewki (lamele) ułożone równolegle do siebie i połączone sznurkiem lub specjalną żyłką. Dzięki temu można ustawiać się pod dowolnym kątem – podpowiada specjalista marki CzechRolety (link: https://czechrolety.pl/).

Żaluzje służą głównie jako osłony przeciwsłoneczne. Ich zadaniem jest przysłanianie okien i zaciemnienie pomieszczenia. Dodatkowo zapewniają prywatność i ochronę przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. 

Jeszcze do niedawne największą popularnością cieszyły się rolety, jednak obecnie ich miejsce zajmują żaluzje aluminiowe i drewniane. Powodem może być to, że w przypadku rolet nie mamy możliwości regulowania nasłonecznienia. 

Żaluzje drewniane — wady i zalety

Żaluzje drewniane zbudowane są z listewek. Poszczególne modele mogą różnić się szerokością lamel, kolorem i twardością. Najczęściej spotykana szerokość to 25 lub 50 mm. Wybór zależy od własnych preferencji i stylu pomieszczenia. Największą zaletą żaluzji drewnianych jest ich wysoka trwałość. Są odporne na promienie UV, wilgoć i zmiany temperatury — warunkiem jest jednak odpowiednia impregnacja. Dodatkowo są bardzo estetyczne, dlatego oprócz przysłaniania okien służą również jako dekoracje okienne, co można podejrzeć w galerii zdjęć.

Atutem żaluzji drewnianych jest także to, że w każdej chwili możemy zmienić ich odcień i zabarwić je tak, aby pasowały do aktualnego wystroju wnętrza. 

Sprawdź:  Do jakich wnętrz będzie pasować złota ramka?

Jednak jak każda rzecz, mają one też swoje wady. Jakie są słabe strony żaluzji drewnianych? Przede wszystkim ich cena. Żaluzje z drewna są nieco droższe od żaluzji aluminiowych. Dlatego decydując się na taką opcję musimy liczyć się z małym nadwyrężeniem domowego budżetu. Minusem jest także to, że są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Drewniane listewki mocno przyciągają kurz, a do tego jest on bardziej widoczny. 

Żaluzje aluminiowe — wady i zalety 

Drugie najpopularniejsze osłony przeciwsłoneczne to żaluzje aluminiowe. Konstrukcja oczywiście jest taka sama jak w przypadku drewnianych, różnią się jedynie tworzywem. Zbudowane są z cienkich i lekkich lamel połączonych sznurkiem lub żyłką w drabinkę. Są znacznie lżejsze od żaluzji drewnianych, a po całkowitym złożeniu zajmują mniejszą powierzchnie okna. Dostępne są w przeróżnych kolorach i szerokościach listewek. 

Ich zaletą jest m.in. to, że montowanie nie wymaga skomplikowanej konstrukcji, ponieważ całość jest bardzo lekka. Dodatkowo możliwe jest pokrycie ich warstwą, która odbija promienie słoneczne. Dzięki temu chronią one też przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. Są także odporne na wilgoć i czynniki biologiczne. 

Wadą żaluzji aluminiowych jest to, że nie są one tak estetyczne i eleganckie jak ich drewniane odpowiedniki. Dodatkowo one również zbierają kurz i są trudne w utrzymaniu czystości. Mycie wiąże się z czyszczeniem po kolei każdej pojedynczej listewki, co może być nieco pracochłonne. Doskonałą alternatywą jest tu np. ozonowanie lub pranie materiału, choć wymaga to większych nakładów finansowych.

Jakie żaluzje wybrać — drewniane czy aluminiowe? 

Zarówno żaluzje aluminiowe, jak i drewniane mają swoje wady i zalety. Zatem które z nich wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od potrzeb i własnych preferencji. Żaluzje z drewna to doskonałe dekoracje okienne, jednak ich cena jest dość wysoka. Natomiast żaluzje aluminiowe są dużo tańsze, ale za to nie będą tak eleganckie. Warto wziąć też pod uwagę to, w jakim stylu utrzymane jest wnętrze. Drewniane osłony przeciwsłoneczne doskonale będą pasowały do aranżacji w stylu retro lub klasycznym. Żaluzje aluminiowe sprawdzą się natomiast do wnętrz nowoczesnych. 

Sprawdź:  Markiza balkonowa: sposób na poprawę komfortu i stylu Twojego balkonu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak czyścić meble tapicerowane?

Wypoczynkowe meble tapicerowane to nieodłączny element wyposażenia każdego salonu. Posiadają wyjątkowe walory estetyczne, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Aby dobrze się prezentowały i służyły przez lata, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak…
Zobacz