Fizjoterapia – jak można leczyć się w domu

Fizjoterapia – jak można leczyć się w domu ?

Bóle i schorzenia kręgosłupa, bóle mięśniowe, zmęczenie – to problemy, które skłaniają ludzi do skorzystania z rehabilitacji. Nieocenioną pomocą w zwalczaniu  dolegliwości bólowych mięśni i stawów są masaże. Pozbycie się bólu od razu poprawia samopoczucie i sprawia, że człowiek czuje się wypoczęty i zrelaksowany.

Leczniczy ucisk

Masaż pomaga na wszelkie bóle mięśniowe, rozluźnia, uspokaja, wprowadza w błogi stan relaksu. Jest odrobiną przyjemności, która od czasu do czasu należy się każdemu, kto cierpi na schorzenia kręgosłupa lub zmagał się ze stresem przez kilka tygodni. Masaż to oddziaływanie terapeutyczne na tkanki miękkie za pomocą  technik ucisku, wibracji, rozcierania i oklepywania. Głównym celem masażu jest polepszenie przepływu krwi w masowanego fragmentu ciała. W wyniku masażu wzrasta temperatura tkanek, co prowadzi do rozszerzania naczyń w danej części ciała.

Bezbolesna rehabilitacja

Pacjenci po udarach, z chorobą Parkisona, stwardnieniem rozsianym, po wszczepieniach endoprotezy, złamaniach kości, rekonstrukcji wiązadeł stawu kolanowego  potrzebują dobrze dobranej i regularnej rehabilitacji. Jedną z możliwych metod rehabilitowania jest PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu. Jest to terapia specjalistyczna, w której wykorzystywane są techniki uczące ruchu i koordynacji, stabilizujące, rozluźniające, mobilizujące, przeciwbólowe. Metoda PNF wykorzystuje silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji.

Leczenie ruchem

Kinezyterapia – to gimnastyka lecznicza, której celem jest usprawnianie pacjentów po zabiegach chirurgicznych, schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych i reumatoidalnych, zmagających się z  zanikami i osłabieniem siły mięśni, zmianami chorobowymi powierzchni stawowych, ograniczeniem zakresu ruchów w stawach oraz porażenieniem i niedowładem mięśni.  Kinezyterapia może być stosowana po zawałach serca oraz w okresie ciąży jako gimnastyka dla przyszłych mam, przygotowujących  się do  porodu.

Fizykoterapia – szybsza regeneracja

Nowoczesną metodą leczenia dolegliwości bólowych, stanów zapalnych wykorzystującą prąd, ultradźwięki, pole magnetyczne jest fizykoterapia. Stymuluje układ odpornościowy i pobudza do walki z różnymi stanami chorobowymi oraz procesy odnowy tkanek i gojenia. Jest często wykorzystywana jako leczenie pomocnicze u sportowców po urazach.

Sprawdź:  Lampy z czujnikiem ruchu - czy są godne uwagi?

Hydroterapia – masaż w wodzie

Przyjemną formą rehabilitacji jest hydroterpia – masaż wodny. Odbywa się za pomocą 12 dysz skierowanych na kręgosłup lędźwiowy, stawy biodrowe, kolanowe i skokowe. Temperatura wody wynosi około 39oC. Wirowy ruch wodny zmniejsza napięcie mięśniowe oraz obrzęki. Działa relaksująco.

Metody rehabilitacji dobiera w zależności od schorzenia.  Ich celem jest przywracanie zdrowia, likwidacja bólu i poprawa jakości życia.  Nie wszystkie zabiegi są refundowane przez NFZ. W Centrum Rekreacji Aqua -Reh ceny są przystępne i dostępne są karnety na basen i siłownię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like