Jak zwiększyć wartość domu, by przy sprzedaży więcej zarobić?

Jak zwiększyć wartość domu, by przy sprzedaży więcej zarobić?

Sprzedaż nieruchomości nie zawsze wiąże się z szybkim zyskiem. Trzeba bardzo dobrze znać rynek i zaplanować cały proces, aby uzyskać pożądaną cenę. Jeśli ma być nieco wyższa od cen rynkowych albo dom odbiega od tych, które ktoś wystawił za cenę, która chodziła nam po głowie, to konieczny będzie częściowy remont i doposażenie domu. Zatem na co zwrócić uwagę i co zwiększa cenę? Już teraz zdradzimy, że z pewnością drogie i modne materiały, takie jak kamień na elewację.

Po pierwsze: odnowienie elewacji

Na samym początku musisz zorientować się jakie są uśrednione ceny mieszkań i domów w Twojej okolicy. Powinieneś również porównać ich standard ze standardem Twojego domu. Jednak wykonywanie takiej pracy samodzielnie raczej wiele pożytku nie przyniesie. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, a więc rzeczoznawcy i pośrednika nieruchomości. Wiedząc ile wart jest dom, możesz zastanowić się jakie ulepszenia możesz wprowadzić i które przyniosą Ci najwięcej pożytku, a przede wszystkim wyższą cenę. Możesz zacząć od elewacji. Jeśli jest otynkowana i pomalowana, możesz po prostu ją odnowić. Czasem może nawet wystarczyć mycie elewacji, jeśli nie ma widocznych uszkodzeń tynku ani większych przebarwień. Niemniej jednak odmalowanie nie będzie drogie, a może zwiększyć wartość domu. Dodatkowo na cokół możesz wybrać drobny kamień elewacyjny. Ten element również sprawi, że rynkowa cena wzrośnie.

Po drugie: wymiana starej stolarki okiennej i drzwiowej

Jeśli już jesteśmy przy zewnętrznej części budynku, to najlepiej sprawdzić w jakim stanie jest stolarka okienna i drzwiowa, wszak to one, nie licząc pokrywy dachowej w dużej mierze wpływają na powstawanie mostków termicznych. Ponieważ wymagania rosną, a osoby kupujące domy, chcą by były energooszczędne, to wymiana stolarki okiennej i drzwiowej może być odpowiednim wyborem. Należy przy tym pamiętać, że domy ze stolarką drewnianą osiągają wyższą cenę od tych z oknami plastikowymi. Drzwi powinny być solidne i antywłamaniowe. Pamiętaj również o uporządkowaniu i odnowieniu ogrodu. Możesz do niego wstawić również meble ogrodowe, np. w miejscu, gdzie posadzone są kwitnące krzewy, co uatrakcyjni ofertę.

Po trzecie: odpowiednie ułożenie i odrestaurowanie mebli, a także dokupienie dekoracyjnych elementów

Czas zatem wziąć sprawy w swoje ręce także we wnętrzu domu. Nawet zmiana ułożenia mebli może dać sporo, zwłaszcza jeśli pokój dzięki temu będzie się wydawał bardziej przestronny. Warto również usunąć niepotrzebne czy bardzo zniszczone meble i zamówić opcję przeprowadzkową, gdzie ta usługa jest także dostępna. Stare meble można również odrestaurować. Wystarczy okleina czy nowe uchwyty, albo materiał tapicerski i meble mogą prezentować się jak nowe. Oczywiście, jeśli taki jest zamysł i np. tworzysz wnętrze w industrialnym stylu możesz ich strukturę również postarzeć przy pomocy papieru ściernego. Ważne będą również drobne, dekoracyjne dodatki. W salonie warto postawić nowoczesny i nie wymagający podłączenia do wentylacji kominek wolnostojący. Dostępne są modele również w klasycznym stylu, dlatego niezależnie od wybranej aranżacji można znaleźć coś odpowiedniego. Niewątpliwie kominek podwyższy wartość domu. Na postrzeganie wnętrza przez klientów wpływ mają także antyramy czy fotoobrazy, a jest to tani sposób na jego upiększenie. Ścianę wokół kominka można wykończyć kamieniem naturalnym.

Po czwarte: zainwestowanie w systemy antywłamaniowe czy niedrogie czujniki dymu i czadu

Ostatnią kwestią są ulepszenia technologiczne. Takie elementy zawsze podnoszą wartość nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o systemy antywłamaniowe. Na ich obecność zwraca uwagę coraz więcej osób. Istotne znaczenie mogą mieć także czujniki, które zapobiegają pożarom i zaczadzeniom. W przypadku tego ostatniego nie jest to drogi wydatek, a dzięki temu kupujący mają jeden mniej. Drobny element wbrew pozorom może wpłynąć na decyzję.

Wartość nieruchomości można podnieść na wiele sposobów. Liczy się większa estetyka i funkcjonalność niż do tej pory. Sprawdzają się także nowe elementy, zarówno meble, jak i dekoracje. Ważne jest to, co widoczne na pierwszy rzut oka, a więc zachęcająca do kupna, zadbana elewacja domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak zaaranżować stół na uroczyste przyjęcie?

Ważne okazje najlepiej świętuje się w gronie rodziny i przyjaciół. Zapraszając gości do domu, często szykuje się wystawną kolację obejmującą ciepły posiłek, przekąski, a nawet deser. Większość rodzinnych imprez zatem…
Zobacz