Jak zaaranżować stół na uroczyste przyjęcie?

Jak zaaranżować stół na uroczyste przyjęcie?

Ważne okazje najlepiej świętuje się w gronie rodziny i przyjaciół. Zapraszając gości do domu, często szykuje się wystawną kolację obejmującą ciepły posiłek, przekąski, a nawet deser. Większość rodzinnych imprez zatem przebiega głównie przy stole. Zadbaj zatem o aranżację stołu, aby podkreślić wyjątkową okazję spotkania i zaskoczyć swoich gości nie tylko pysznymi daniami. Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przy szykowaniu stołu na ważne uroczystości.

Zastawa stołowa – talerze i sztućce

Szykując stół dla gości przede wszystkim zapewnij wszystkim kompletną zastawę składającą się z talerzy dopasowanych do podawanych dań i sztućców. Najlepszy efekt aranżacyjny uzyskasz, jeśli wszystkie talerze obiadowe będą jednakowe. Zestawy naczyń zazwyczaj obejmują góra 12 kompletów talerzy, co zrobić jeśli gości jest dwa razy więcej?

Wówczas sięgnij po talerze neutralne, bez mocnych zdobień, najlepiej białe. Nawet jeśli połączysz dwa różne komplety, różniące się od siebie detalami, ogólny efekt wizualny stołu nie będzie mocno zaburzony. Tę samą zasadę utrzymaj przy wyborze sztućców. Duży wybór sztućców obiadowych znajdziesz tutaj: https://www.bricomarche.pl/artykuly-gospodarcze/akcesoria-kuchenne/sztucce/zestawy. Najlepiej wybieraj dość duże komplety, aby jak największa liczba gości miała widelce i noże z tego samego zestawu.

Dodatki, o których musisz pamiętać podczas strojenia stołu?

Kiedy masz już wszystkie zestawy obiadowe skompletowane, czas na prawdziwą zabawę aranżacyjną. Na stole koniecznie połóż duży obrus w neutralnym kolorze – białym lub beżowym. Barwy te zapewnią Ci doskonałe tło dla reszty dekoracji. Wybierz jeden, góra dwa dodatkowe kolory, którymi chcesz przystroić stół. Przykładowo, do beżowego obrusu świetnie pasują dodatki w kolorach ciemno brązowym i zielonym. W tych barwach utrzymaj bieżnik przechodzący przez cały stół lub obszerne serwety zaznaczające miejsce dla każdego gościa.

Oczywiście wszelkie przystawki i przekąski podawaj w szklanych, przezroczystych naczyniach lub białych dopasowanych do talerzy. Postaraj się ciekawie zaprezentować dodatki do dań czy przekąski. Świetnym pomysłem są na przykład kulki z masła na lodzie w wysokim kieliszku. Nietuzinkowe podanie zwykłych przypraw również może stać się ozdobą całego stołu.

Sprawdź:  Dywanik łazienkowy - 5 aspektów ważnych przy wyborze

Na środku nie zapomnij o ozdobnych kompozycjach. W ich skład mogą wchodzić żywe kwiaty i świece włożone do szklanych wazonów. Możesz stworzyć także kompozycje z ozdobnych kamieni, kryształków lub tiulu. Wszystko zależy od stylu, w jakim chcesz utrzymać wystrój stołu. Przy aranżacjach glamour wybieraj bezbarwne szkło lub z akcentem złotego i srebrnego, z kolei w aranżacjach rustykalnych postaw na ozdoby stołu wykonane z drewna.

Stół o spójnym i eleganckim wystroju świetnie podkreśli wagę uroczystości, na którą zapraszasz swoich gości. Aranżacja stołu także wiele mówi o samym gospodarzu. Dbając o najmniejszy szczegół aranżacji, sprawisz, że Twoi goście poczują, jak bardzo są dla Ciebie ważni. Będzie to najlepsze podziękowanie za przybycie na imprezę i ewentualne przyniesione upominki. Zanim zabierzesz się za aranżowanie stołu, wybierz styl, w jakim chcesz go przystroić i skompletuj pełną zastawę stołową dla każdego gościa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak urządzić kuchnię skandynawską?

Kuchnia jako jedno z ważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu powinna cechować się nie tylko wyjątkową funkcjonalnością, ale również pięknym designem, który zachęca domowników do przebywania we wnętrzu. Jednym z najbardziej ponadczasowych…
Zobacz