Po co stosuje się gzymsy i jak je wykorzystać?

Po co stosuje się gzymsy i jak je wykorzystać?

Po co stosuje się gzymsy i jak je wykorzystać?

Zastanawiasz się czym są gzymsy dekoracyjne? Kiedy warto je stosować? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższej publikacji.

Gzymsy oprócz pełnienia funkcji dekoracyjnej odpowiadają również za ochronę naszego domu przed ściekającą z dachu wodą. Budynek dzięki wykorzystaniu gzymsów zyskuje również na elegancji, a ryzyko powstania widocznych plam i zacieków na jego ścianach jest mniejsze. W jaki sposób wykorzystać gzymsy, aby prezentowały się dobrze? 

Z czego mogą być wykonane gzymsy?

Dawniej gzymsy wykonywało się z materiałów używanych do budowy domu, stawały się więc one elementami konstrukcyjnymi budynku. Obecnie wykonuje się je raczej z grubego tynku i rzeźbi w nich rozmaite wzory. W efekcie ich wykonanie staje się dużo łatwiejsze oraz mniej kosztowne. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są gzymsy wykonane ze styropianu.  

Jeśli decydujemy się na ich zastosowanie, powinniśmy wybrać materiał, który będzie odporny nie tylko na działanie wilgoci, ale również na niskie i wysokie temperatury oraz na działanie promieni słonecznych. Styropian, z którego wykonane zostaną gzymsy, powinien pokryty być warstwą specjalnego preparatu ochronnego. Co ważne, należy zadbać również o odpowiednie ocieplenie i zamontowanie gzymsów. Pozwoli to uniknąć, chociażby ich zagrzybienia. 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje gzymsów?

Gzymsy elewacyjne są odpowiednie do zamontowania wokół budynku lub pod dachem. Są ochroną dla ram okiennych i parapetów. Za ich pomocą istnieje również możliwość wizualnego podzielenia elewacji.

Gzymsy elewacyjne portalowe inaczej zwane nad drzwiowymi służą do montażu nad otworem drzwiowym lub bezpośrednio w miejscu nad drzwiami. Oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią także funkcję ochronną. 

Gzymsy elewacyjne kordonowe służą do oddzielenia od siebie kondygnacji budynku. Inaczej możemy nazwać je gzymsami międzypiętrowymi lub działowymi. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które pragną zaakcentować podział domu lub sprawić by proporcje budynku były lepiej widoczne. Jest to także metoda na ozdobę ścian, dodanie elewacji dynamiki lub połączenie ścian, które zostały wykończone za pomocą różnych materiałów. 

Gzymsy elewacyjne wieńczące są umieszczane w miejscu podbitki dachowej lub w miejscu łączącym krawędź dachu i ścianę. Jest to idealny sposób na domknięcie projektu całego domu i dodane elementu charakterystycznego do elewacji danego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie