Typy zabudowy wielorodzinnej

Typy zabudowy wielorodzinnej

Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie. Żyjemy dostatniej, szybciej, mamy dostęp do nowoczesnych technologii, koncentrujemy się na wygodzie. Wraz ze zmianami w naszej mentalności następują przemiany w najbliższym otoczeniu. Widać to chociażby po kształcie zabudowy mieszkaniowej.  Mieszkańcy bez problemu mogą określić czas powstania budynków mieszkalnych.

Rosnące oczekiwania społeczeństwa wobec budownictwa mieszkaniowego

Budownictwo mieszkalne podlega zmianom, ponieważ ludzie mają różnorodne oczekiwania  mieszkaniowe. Najważniejsze jest, aby mieszkanie były wygodne, funkcjonalne, dopasowane do potrzeb użytkowników. Deweloperzy starają się spełniać oczekiwania społeczne i budują mieszkania z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, choćby w dziedzinie ogrzewania, czy udogodnień architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością. Budownictwo wielorodzinne musi spełniać określone wymagania tak, aby wszyscy mieszkańcy budynku mogli z niego komfortowo korzystać.

Typy zabudowy wielorodzinnej

Spacerując ulicami miast można dostrzec różne typy zabudowy wielorodzinnej.  W architekturze wyróżnia się 4 główne budynków przeznaczonych dla wielu rodzin: punktowiec, klatkowiec, korytarzowiec, galeriowiec.

Punktowce i klatkowce

To bardzo popularny typ zabudowy wielorodzinnej w polskich miastach. Punktowiec to wysoki wieżowiec, w którym mieszkania skupione są wokół jednego węzła komunikacyjnego. Jego główną zaletą jest obecność wielu mieszkań na niewielkiej przestrzeni zabudowy. Wieżowce spotykane są praktycznie w każdym dużym mieście. Minusem wieżowców jest, że jego mieszkańcy nie znają wszystkich swoich sąsiadów. Klatkowce to najczęściej spotykane typy zabudowy wielorodzinnej. Blok jest podzielony na klatki, a w każdej z nich są oddzielne lokale mieszkaniowe.  Najczęściej klatkowce mają 5 kondygnacji – parter plus piętra.  Dość często spotyka się klatkowce 3 kondygnacyjne (parter i dwa piętra), składające się z 7 kondygnacji (parter i sześć piętr) oraz z 11 kondygnacji (parter i 10 pięter). Wielkość mieszkań jest różnorodna – od kawalerek do 4 pokoi.

Korytarzowce i galeriowce

Korytarzowiec jest typem zabudowy wielorodzinnej, w którym dostęp do mieszkań prowadzi z oddzielnego korytarza. Budynek może być podzielony na klatki lub mieć tylko jedną, z której można dostać się do korytarza głównego prowadzącego do wszystkich mieszkań.  Galeriowiec to najrzadziej spotykany typ zabudowy wielorodzinnej, w którym do mieszkań wchodzi się od zewnątrz. Nie ma w nim wewnętrznej klatki schodowej. Mieszkania są różnej wielkości – od niewielkich jednopokojowych do dużych mieszkań składających się z 4 pokoi.

Zabudowa wielorodzinna jest w mieście konieczna ze względu na dużą gęstość zaludnienia. Wieżowce buduje się rzadziej niż w latach 80- tych XX wieku. Obecnie dominuje zabudowa klatkowa – bloki średniej wielkości, mające parter i 4 piętra.  Bez względu na typ zabudowy wielorodzinnej mieszkańcy bloków oczekują wygodnych mieszkań, dobrej komunikacji z innymi częściami miasta oraz wygodnej infrastruktury okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like