Dioda Schottkiego - do czego służy? Zastosowanie, symbol

Dioda Schottkiego – do czego służy? Zastosowanie, symbol

Dioda Schottkiego (zwana też jako dioda barierowa Schottkiego lub dioda nośna na gorąco) jest dość popularną diodą półprzewodnikową, która wyróżnia się nietypowym złączem. Swoją nazwę dioda zawdzięcza niemieckiemu fizykowi – Walterowi H. Schottky’emu.

Diodat Schottkiego jest diodą półprzewodnikową utworzoną przez połączenie półprzewodnika z metalem. Ma niski spadek napięcia w przód i bardzo szybkie przełączanie.

Jak zbudowana jest dioda Schottkiego?

Dioda posiada połączenie metal-półprzewodnik zamiast połączenia półprzewodnik-półprzewodnik, jak w konwencjonalnych diodach, tym sposobem napięcie powstaje pomiędzy metalem a półprzewodnikiem, tworząc barierę Schottkiego. Typowe używane do tego metale to molibden, platyna, chrom lub wolfram, podczas gdy półprzewodnikiem jest zazwyczaj krzem. Strona metalowa działa jak anoda, a półprzewodnik typu n działa jak katoda diody. Oznacza to jedynie, że prąd konwencjonalny może płynąć od strony metalowej do strony półprzewodnika, ale nie w przeciwnym kierunku. Właśnie bariera Schottkiego sprawia, że  występuje bardzo szybkie przełączanie, ale również i niskim spadkiem napięcia.

Zalety diody Schottkiego:

– Dioda Schottkiego charakteryzuje się dwukrotnie mniejszym spadkiem napięcia w kierunku przewodzenia. Dzięki czemu w ten sposób jest odróżniana od standardowych diod krzemowych.

– Dodatkową zaletą jest niewielkie maksymalne napięcie wsteczne, które nie przekracza 100 V.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Typy zabudowy wielorodzinnej

Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie. Żyjemy dostatniej, szybciej, mamy dostęp do nowoczesnych technologii, koncentrujemy się na wygodzie. Wraz ze zmianami w naszej mentalności następują przemiany w najbliższym otoczeniu. Widać…
Zobacz