Porządki w ogrodzie - co zrobić z odpadami zielonymi

Porządki w ogrodzie – co zrobić z odpadami zielonymi?

Największe porządki na działkach i ogrodach mają miejsce wczesną wiosną i jesienią. Koszenie trawy, ucinanie gałęzi czy grabienie liści kończą się sporą ilością odpadów zielonych. Co wtedy z nimi zrobić? Jak legalnie i bezpiecznie pozbyć się tego typu odpadów? Wbrew pozorom wyrzucenie ich do lasu nie jest dobrym rozwiązaniem. Dokładnej odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. głosi, że skoszona trawa, liście, gałęzie drzew i krzewów, czy choinki po okresie świątecznym są traktowane jak odpady. Co to oznacza? Że obowiązują pewne reguły co do tego, jak można się ich pozbyć. Składowanie ich w niedozwolonym miejscu czy nieodpowiednie usunięcie grozi karą grzywny. Ważne jest więc, aby dokładnie wiedzieć, co należy z nimi zrobić po sprzątnięciu działki bądź ogrodu.

Odpady zielone groźne dla środowiska

Wydawałoby się, że odpady zielone bez problemu odnajdą się w pobliskim lesie, nie zagrażając tamtejszej florze. Niestety nic bardziej mylnego. Ustawa weszła w życie między innymi dlatego, że wyrzucanie odpadów zielonych z powrotem do środowiska naturalnego może wbrew pozorom jemu zaszkodzić. Ścięta trawa czy liście przyczyniają się do zniszczenia ściółki lasu na kilka lat. W dodatku zatrzymują rozwój grzybni, jak również stoją na drodze rozwoju roślin z najniższej warstwy. Gałęzie z kolei są zagrożeniem w przypadku pożarów, gdyż mogą być dodatkowym obiektem zapalnym. Nie mówiąc oczywiście o kwestiach estetycznych, zwłaszcza jeśli są to tereny często uczęszczane przez spacerowiczów.

Ognisko a odpady zielone

Wielu działkowców i ogrodników-amatorów decyduje się na spalenie pozostałości po porządkach w ognisku. I chociaż nie ma ogólnokrajowych przepisów, które tego zabraniają (palenisko musi jednak być tak zbudowane, aby nie było zagrożenia rozprzestrzeniania się ognia), to jednak wiele gmin zabrania tego typu praktyk. Poza tym warto pomyśleć o sąsiadach, którzy mogą sobie nie życzyć gęstego dymu wchodzącego na ich teren. Mają wtedy pełne prawo zawiadomić o tym straż miejską, która również może nałożyć na nas mandat. Nie jest więc warte zachodu organizowanie ogniska na tego typu okazję.

Jak wywozić odpady zielone?

Wywóz odpadów zielonych można zorganizować na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest na pewno oddanie ich do najbliższego PSZOK-u, które jest dostępne przez cały rok, bezpłatnie. Innym rozwiązaniem jest stworzenie kompostownika, który jest naturalnym nawozem dla gleby i roślin (oczywiście należy go umiejscowić tam, gdzie nie będzie przeszkadzał sąsiadom).

Warto również wynająć kontenery na odpady od firmy zewnętrznej lub big bagi.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Usuń Gruz z Poznania – kontenery, wywóz śmieci i odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Piękna odmiana klonu – jawor

Szukacie roślin do ogrodu? Może warto zainteresować się specjalną odmianą klonu – jaworem? Więcej o tej roślinie dowiecie się z poniższej publikacji. Klon jawor to majestatyczne drzewo, które jest w…
Zobacz