Piękna odmiana klonu - jawor

Piękna odmiana klonu – jawor

Szukacie roślin do ogrodu? Może warto zainteresować się specjalną odmianą klonu – jaworem? Więcej o tej roślinie dowiecie się z poniższej publikacji.

Klon jawor to majestatyczne drzewo, które jest w stanie osiągnąć do nawet trzydziestu metrów wysokości. W Polce rośnie wiele odmian klonów, ale to właśnie jawor wróżenia się najbardziej swoimi walorami estetycznymi. Można go spotkać zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w przestrzeni publicznej.

Po czym poznać klon jawor?

Klon jawor charakteryzuje się dużymi, pięcioklapowymi liśćmi, mającymi ostre wycięcia, zakończone długim ogonkiem o czerwonym zabarwieniu. Pojawiają się one już w maju i mają wtedy żółty kolor. Warto wiedzieć, że zanim klon jawor zacznie kwitnąć, musi minąć sporo czasu. Ma to miejsce dopiero po kilkudziesięciu latach – czasami trzeba czekać nawet 40 lat! Jeśli chodzi o owoce tego drzewa, to stanowią je skrzydlaki z orzeszkiem, które dojrzewają jesienią. Bardzo szybko jednak opadają na ziemię, po czym kiełkują.

Co warto wiedzieć na temat klonu jawor?

Decydując się na uprawę jaworu, nie trzeba martwić się o żadne trudności, bo roślina ta jest w stanie rosnąć nawet w niezbyt sprzyjających warunkach, łącznie z kamienistym podłożem. Najlepiej rozwija się jednak na glebie bogatej w wapń, żyznej i wilgotnej. Źle toleruje podłoże mocno zasolone. Wybierając optymalne miejsce do uprawy jaworu, trzeba mieć na uwadze te lekko zacienione, ale z dużym dostępem do promieni słonecznych. Sadzonki należy pikować do gruntu na wiosnę lub jesienią. W przypadku słabszej jakości gleby trzeba stosować organiczny nawóz, a latem pamiętać o częstym podlewaniu. Polecanym zabiegiem jest ściółkowanie. Uważać należy na szkodniki, bo liście jaworu mogą zostać zaatakowane przez czarną plamistość.

Jakie mamy do wyboru odmiany tej rośliny? 

Klon jawor ma wiele interesujących odmian, dlatego przy wyborze sadzonek należy mieć na uwadze tę kwestię. Nieprzeciętnymi walorami estetycznymi wyróżnia się odmiana Purpureum – młode liście są brązowo-czerwone, po czym nabierają zieleni, a ich powierzchnia pokrywa się żółtymi plamkami. Z kolei jesienią mienią się złotem, pomarańczą i czerwienią. Odmiana Rotterdam ceniona jest za swoją odporność na zanieczyszczenia powietrza, zasolenie i silne podmuchy wiatru. Bardzo dekoracyjny jest klon jawor Prinz Handjery, który idealnie nadaje się jako zielona ozdoba ogrodowa, osiąga maksymalnie pięć metrów wysokości. Pięknie ubarwione liście ma odmiana Esk Sunset – z jasnożółtego zmieniają się na różowe, co prezentuje się zjawiskowo. Mamy też Acer pseudoplatanus Brilliantissimum, czyli roślinę niewymagającą zabiegów pielęgnacyjnych, odporną na mrozy.

Sprawdź:  Drewno w ogrodzie - aranżacja przestrzeni wokół domu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like