Co to jest inteligentny dom i jak działa

Co to jest inteligentny dom i jak działa?

W ostatnim czasie dużo mówi się o inteligentnym domu, co dotyczy nowych rozwiązań technologicznych. Czym jednak jest dom określany jako „inteligentny” i na czym polega jego działanie?

Czym jest dom, określany mianem inteligentnego?

Normą jest obecnie wyposażanie domu w nowe urządzenia technologiczne, które mają na celu usprawnianie codziennej pracy i ograniczanie czasu jaki poświęcamy na wykonywanie wielu czynności. Dotyczy to m.in. sprzętu AGD, ale także płaskich telewizorów, systemów audio o jakości kinowej itp., przy czym cała automatyka, czujniki i kable podłączone są do telefonów lub komputerów, co usprawnia obsługę. Taki dom jest nazywany inteligentnym, ponieważ pozwala zapewnić bezpieczeństwo i wygodę na co dzień, dając komfort w własnych tzw. „czterech ścianach”. Jak wygląda to na co dzień?

Kiedy drzwi rozpoznają właściciela…

Smart home czyli inteligentny dom – https://salus-smarthome.pl/ pozwala rozpoznać nowości technologiczne już… na progu. Kiedy otwieramy drzwi czeka nas bowiem muzyka na powitanie – taka, jaką wybierzemy, a system sam włącza światło. Również temperatura jest optymalnie dostosowana do naszych potrzeb, niezależnie od pory roku i dnia. Kiedy wchodzimy do domu automatycznie włącza się klimatyzacja, a system sam zamyka drzwi lub np. podnosi rolety, by do środka wnikały promienie słoneczne. Co dalej? Zależnie od czynności, jakie chcemy wykonać system sam włącza np. ekspres do kawy, telewizor lub usprawnia gotowanie posiłków. Tak naprawdę obecność systemów widać na każdym kroku, także w zakresie ogrzewania domu i sterowania nim, by temperatura była optymalna dla ilości osób lub pory dnia. Nowe rozwiązania dają też obecnie możliwość zarządzania energią wytwarzaną przez panele słoneczne na dachu, magazynowaną w bateriach, którą można przeznaczyć np. do ładowania samochodu elektrycznego.

Automatyka przemysłowa z impetem wchodzi do mieszkań i, co ciekawe, nie tylko młodych ludzi, ciekawych nowinek. Często smart home sprawdza się też w starszym budownictwie i usprawnia życie osób starszych lub schorowanych, np. w zakresie obsługi urządzeń AGD lub ogrzewania mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like