Wybór rekuperatora do domu stanowi spore wyzwanie. Centrale wentylacyjne różnią się pomiędzy sobą ze względu na zakres pracy wentylatora, a przede wszystkim rodzaj wymiennika. Nowoczesne modele posiadają możliwość regulacji nawiewu świeżego powietrza, np. w zależności od aktywności w domu czy też nieobecności w mieszkaniu. W dzisiejszym poradniku przedstawimy możliwe rozwiązania i zastanowimy się, jaką centralę wentylacyjną wybrać do domu.
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem krzyżowym lub przeciwprądowym – czy warto ją wybrać?
Pierwszą możliwością jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem krzyżowym. Tutaj pewnym problemem może być stopień odzysku ciepła z powietrza wywiewanego, który ze względu na budowę płyt, między którymi przepływa powietrze, jest mniejszy niż w przypadku wymienników przeciwprądowych, gdzie może być on nawet o około 30% wyższy. Istotne znaczenie ma tutaj obecność systemów antyzamrożeniowych. To ważne, aby w zimie odzysk ciepła uzyskiwany przez centralę wentylacyjną był na jak najwyższym poziomie. Na podwyższenie sprawności odzysku ciepła może pozytywnie wpłynąć zastosowanie gruntownego wymiennika ciepła.
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem spiralnym
Kolejnym wyborem może być centrala wentylacyjna z wymiennikiem spiralnym. Tutaj nie są konieczne systemy antyzamrożeniowe, gdyż przepływające powietrze dzięki gabarytowi wymiennika znajduje się w nim znacznie dłużej niż w przypadku innych wymienników, dzięki czemu odzyskuje większą ilość ciepła i nie naraża wymiennika na zamarznięcie. Dzięki temu efekt szronienia nie występuje. Takie centrale są szczególnie polecane w miejscach, gdzie zimy są dość surowe i zależy nam na jak najniższych kosztach eksploatacji rekuperacji. Centrala z wymiennikiem spiralnym może uzyskać rzeczywisty odzysk ciepła na poziomie powyżej 90%.
Centrala Wentylacyjna z GWC – najlepszy wybór do domów jednorodzinnych
Jak wiadomo centrale wentylacyjne różnią się nie tylko ze względu na zastosowany typ wymiennika ciepła, ale również wielkość i głośność wentylatorów. Rozmiar centrali wentylacyjnej może być różny. Jednak do domów jednorodzinnych rekomendowane są mniejsze jednostki. Dlatego, aby mogły działać wydajnie potrzebne jest doprowadzenie powietrza już częściowo ogrzanego, a to zapewnia gruntowy wymiennik ciepła. Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła zapewnia doprowadzanie przez przewody wentylacyjne powietrza o stałej temperaturze ok. 8 stopni, która panuje na głębokości 2 metrów, gdzie znajduje się zewnętrzny element GWC. Dzięki temu cały system rekuperacji może działać wydajniej. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów podgrzewających powietrze (nagrzewnic wstępnych), które pobierają bardzo dużo prądu i znacznie podnoszą koszt użytkowania rekuperacji. Oczywiście, żeby nie było, że są same pozytywy, jest jedna wada, mianowicie nie wszędzie można zastosować centralę z GWC. Musi być odpowiednio dużo miejsca na zewnątrz by zastosować odpowiedniej długości przewody do jednostki wewnętrznej, musi być odpowiedni rodzaj gleby, a w miejscu gdzie znajduje się rekuperator musi myć odpowiednio dużo miejsca na dodatkowe urządzenie.
Centrala wentylacyjna z by passem – aby wentylacja była efektywna także latem
W przypadku centrali wentylacyjnej współpracującej z GWC, latem nie ma problemu ze zbyt ciepłym powietrzem docierającym do rekuperatora z zewnątrz, gdyż temperatura powietrza pod ziemią na tej głębokości jest stała. Niemniej jednak do efektywnego schładzania pomieszczeń konieczny jest by-pass zastosowany w centrali wentylacyjnej. Dzięki niemu w sezonie letnim można ograniczyć odzyskiwanie ciepła w wymienniku. Latem by-pass pozostawia się otwarty, dzięki czemu powietrze zewnętrzne napływające do domu nie jest wstępnie podgrzewane, co pozwala między innymi na wprowadzenie do budynku chłodniejszego nocnego powietrza i tym samym obniżenie temperatury w domu o kilka stopni. Praca by-passu może być sterowana ręcznie lub automatycznie, w zależności od temperatury zewnętrznej lub panującej wewnątrz budynku. Automatyczna praca by-passu jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem i gwarantuje, że centrala wentylacyjna będzie pracować efektywnie przez cały rok.
Niewątpliwie wybierając centralę wentylacyjną trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Istotne znaczenie ma liczba pomieszczeń, do których ma być dostarczane czystsze powietrze z wentylacji mechanicznej. Centrala musi mieć bowiem odpowiednią wydajność. Bardzo ważny jest również dostęp do wymiany filtrów. Powinien być stosunkowo łatwy, aby móc dbać o efektywność działania rekuperacji. Niewątpliwie, jeśli ma się wystarczającą przestrzeń w ogrodzie, a także w kotłowni, czy innym miejscu, gdzie znajduje się rekuperator warto rozważyć zastosowanie GWC. Jeśli chodzi o sam wymiennik ciepła należy wybierać pomiędzy najbardziej wydajnymi, czyli przeciwprądowymi lub spiralnymi.