Region Dolnego Śląska jest niezwykle bogaty w zabytki i skarby natury. Turystów przyciągają miasta o średniowiecznym rodowodzie, w których znajduje się mnóstwo zabytków z różnych okresów historii. Jednym z takich miast jest Oleśnica – leżąca na prawym brzegu rzeki Oleśnicy. Miasto ma średniowieczny rodowód i jest nazywane „miastem wież i róż”.
Biblioteka łańcuchowa – unikat na skalę europejską
Miłośnikom rzeczy niezwykłych mojaolśnica poleca miejsce unikatowe, jedyne takie w Europie, czyli Bibliotekę Łańcuchową. Zbiór książek ufundował w 1594 r. książę ziębicko-oleśnicki Karol II Podiebrad. Woluminy udostępniono mieszkańcom w pomieszczeniu nad głównym wejściem do zamkowego kościoła św. Jana Chrzciciela. Miały być dostępne dla każdego, kto mieszkał w Oleśnicy. W celu ochrony przed kradzieżą i zniszczeniem zostały przymocowane do stołów specjalnymi łańcuchami. Do dziś przetrwało 239 egzemplarzy.
Wieloreligijna Oleśnica
W Oleśnicy protestantyzm odgrywa dużą rolę w historii i kulturze miasta. Mojaoleśnica poleca uwadze turystów kilka protestanckich świątyń, które perłami architektury. Jednym z nich jest ewangelicki kościół Zbawiciela z XIV/XV wieku, przebudowany w XVII wieku, który najpierw był synagogą. Po wypędzeniu Żydów z miasta świątynię zamieniono na arsenał i magazyn. W XVII wieku budowla została odnowiona, przebudowana i stała się zborem protestanckim. Po pożarze zboru w 1730 roku odbudowano go w stylu barokowym. Mojaoleśnica zaprasza także do cerkwi prawosławnej Zaśnięcia NMP i św. Jerzego (z XIV wieku., rozbudowana XV/XVI wieku, ponieważ jest to bardzo interesujący budynek stanowiący zlepek dwóch gotyckich kościołów.
Zamek w Oleśnicy
Pamięta jeszcze czasy Piastów Śląskich i odzyskuje należne miejsce na mapie atrakcji Dolnego Śląska. Najstarsze części zamku pochodzą z XIII wieku, w późniejszym czasie zamek był rozbudowywany i z warowni obronnej stał się wspaniałą rezydencją. Obecny wygląd zawdzięcza książętom Janowi Podiebradowi i jego bratankowi Karol II, którzy rozbudowali zamek w latach 1542-1616.
Inne miejsce warte zobaczenia
Oleśnica jest znana z Domu Spotkań z Historią, który mieści się w zabytkowym budynku z początku XVIII wieku, przy ulicy Bocianiej 11. Budynek powstał w miejscu średniowiecznej budowli. Zachowały się niewielkie fragmenty średniowiecznej budowli. Historia miasta, a zwłaszcza ekspozycje multimedialne zainteresują nawet najmłodszych zwiedzających. Przyjeżdżając do Oleśnicy nie sposób pominąć murów obronnych z Bramą Wrocławską z XIV wieku oraz trzy oleśnickie wieże ciśnień wybudowane w XIX i na początku XX wieku. Ciekawa historia wiąże się także z Domem Wdów z 1683 roku, który był przeznaczony dla wdów po śmierci pastorów ewangelickich. Obecnie mieści się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna.
Oleśnica to miasto ciekawe, mające sporo zabytków i terenów rekreacyjnych. Tereny przyzamkowe to miejsce, w którym odbywa się wiele ciekawych imprez kulturalno-rozrywkowych. Harmonogram można śledzić na portalu mojaoleśnica i przyjechać do miasta na wybrane wydarzenie.
1 comment
Oleśnica, to moje rodzinne miasto! Ahh, miło wracam do tych wspomnień, kiedy tam mieszkałam. Piękne dzieciństwo.