Piec rakietowy - prosta i ekologiczna konstrukcja

Piec rakietowy – prosta i ekologiczna konstrukcja

Osoby świadome zagrożenia, jakie dla środowiska powstają podczas ogrzewania domu, szukają rozwiązań ekologicznych. Często kupują bardzo drogie urządzenia, których producenci posiadają różne certyfikaty ekologii. Aby ogrzewać ekologicznie dom, nie trzeba wydawać wielu tysięcy złotych. Istnieją piece rakietowe, które są w każdym elemencie ekologiczne, a przy tym produkowane z materiałów pochodzących z odzysku.  Co więcej – można je wykonać samodzielnie, a koszty materiałowe zamykają się  w 600 złotych.

Wykorzystanie pierwotnej techniki

Piece rakietowe nie są niczym nowe. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że podobne piece konstruowali ludzie kilka tysięcy lat temu. Piece występowały w wielu kulturach. Gotując na takich piecach, zużywano mniej opału porównaniu do płaskiego, osłoniętego z trzech stron paleniska i uzyskiwano bezdymne spalanie. Piece rakietowe zostały ponownie odkryte pod koniec XX wieku i unowocześnione.

Inspiracją do badań nad tego typu piecami były problemy mieszkańców ubogich krajów, którzy przygotowywali posiłki na odsłoniętych z trzech stron palenisku, co powodowało zadymienie, choroby oczu i dróg oddechowych. W 1982 roku  powstała pierwsza dokumentacja techniczna pieca rakietowego do gotowania posiłków. Posiadał on następujące elementy składowe:  izolacja termiczna całego paleniska, pionowy dopalacz gazów (po nałożeniu klosza lampa zdecydowanie mniej dymi). Powietrze wtórne jest doprowadzone do wnętrza paleniska za pomocą  kanału znajdującego się pod miejscem na wsad paliwowy. Obecnie dostępne są na rynku piece rakietowe do podgrzewania wody i pomieszczeń.

Piec rakietowy do ogrzewania budynków

Piec rakietowy służący do uzyskania ciepła w budynku posiada zaizolowane palenisko oraz podajnik grawitacyjny na drewno. Na  wierzch zaizolowanego podnośnika ciepła nakłada beczkę służącą jako wymiennik. Spaliny prowadzi się rurami zabudowanymi gliną i tworzącymi coś w rodzaju zapiecka. Gorące spaliny ogrzewają masę termiczną, która stopniowo oddaje ciepło. Paliwem są niewielkie kawałki drewna albo chrust.

Ekologiczne spalanie

Cechą pieca rakietowego jest zaizolowana, pionowa komora spalania. Izolacja utrzymuje wysoką temperaturę, co umożliwia proces czystego spalania. Spalanie bezdymne ma miejsce dzięki dostarczeniu powietrza wtórnego. „Rakietowce” cechują się wysoką wydajnością oraz niskim zużyciem opału.  Można je budować z odpadków, takich jak: glina, czy cegły. Wyróżniają się intensywnym ciągiem kominowym i wydają odgłosy charakterystyczne dla rakiety.

Sprawdź:  Podatek od Zakupu Działki: Koszty i Podatki - Przewodnik

Materiały, które można wykorzystać do zbudowania pieców rakietowych

Piece rakietowe mogą być budowane z materiałów pochodzących z recyklingu, np.: cegły,  kamienia, grubej stali, popiou drzewnego, szkła, gliny. Materiały takie jak: cegła, glina i  kamień pełnią funkcję masy termicznej.

Piece rakietowe są często spotykane w krajach biedniejszych, gdzie pełnią nie tylko rolę grzewczą, ale pozwalają ludziom na godne życie. Dają przyjemne i ekologiczne ciepło.

Piec – powiew tradycji w domu

Piec to element bardzo tradycyjnego domu, kojarzy się z ciepłem, gotowanymi przez nasze babcie lub mamy posiłkami i zapadającym w pamięć zapachem palonego drewna. Obecnie jednak coraz mniej osób posiada piece, chyba że w starych zabudowaniach. To z jednej strony zrozumiałe – ogrzewanie gazowe jest dużo wygodniejsze, nie trzeba rąbać drewna i pamiętać o podkładaniu do pieca.

Z drugiej strony, pomimo tego, że palenie w piecu wymaga dużego zaangażowania, jest nieco tańsze niż ogrzewanie gazowe. Tak czy siak, świad zdecydowanie poszedł do przodu jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń, czy tego chcemy czy nie.

Mimo to, że piece nie są często spotykane, istnieje ekologiczny sposób na ogrzewanie domu, jest nim piec rakietowy. To kwestia, która powinna interesować przede wszystkim osoby, które chcą dbać o środowisko na każdy możliwy sposób.

Ekologiczna gratka

Aby dokładniej zrozumieć zasadę działania pieca rakietowego, musimy przypomnieć sobie, czym jest spalanie całkowite. Proces ten występuje, gdy utlenia się cała masa spalanej substancji. Do tego chcemy doprowadzać w piecu rakietowym, i to, ale nie tylko to, czyni go też ekologicznym.

Używamy bowiem materiałów do samego końca, wykorzystujemy wszystko, zatem nic się nie marnuje. Jeśli zobaczymy na piec rakietowy i jego schemat, uświadomimy sobie, że można go zbudować krok po kroku z rzeczy z odzysku.

Sprawdź:  Maszyny do obróbki metalu — najlepszy przyjaciel metalurga, który pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze

Jest to naprawdę atrakcyjna możliwość dla osób, które chcą dbać o środowisko. Jak już wiemy, jest również niezwykle tania!

Piec rakietowy – lokalizacja i sposób budowy

Piecyk rakietowy nie musi być oczywiście głównym źródłem ciepła w domu. Piec rakietowy może, ale nie musi służyć jako ogrzewanie centralne w domu. Możemy wstawić go na przykład do garażu, w szklarni lub szopie.

Budowa pieca rakietowego nie należy może do najbardziej skomplikowanych czynności, jednak jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy skorzystać z usług fachowców, którzy będą potrafili dobrać jego prawidłowe wymiary i odczytać schematy budowy.

Cena pieca rakietowego, jak już wiemy, może zamknąć się nawet w 600 zł. Jest to bardzo dobra oferta, więc można stwierdzić, że budowa pieca rakietowego się naprawdę opłaca. Zanim jednak do tego przystąpimy, dobrze jest wiedzieć, z jakich materiałów może taki piecyk powstać.

Materiały na piec rakietowy

Pierwsza grupa materiałów to te, które są odporne na wysoką temperaturę takie jak cegły, kamień lub gruba stal. Kolejną grupą są materiały izolujące, czyli na przykład szkło lub popiół drzewny.

Ostatnią, trzecią grupą są materiały akumulujące ciepło, które powoli będą je oddawać do pomieszczenia. Jest to na przykład kamień, cegła szamotowa lub glina.

Czy można kupić gotowy piec rakietowy?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, jak najbardziej! Choć może się wydawać to dziwne, piece rakietowe można po prostu wymontować i przenieść do innego miejsca.

Dzieje się tak, ponieważ piec rakietowy nie musi być podłoączony do komina. Można wyszukać sobie bardziej nowoczesne wersje np. piec rakietowy z płaszczem wodnym lub piec rakietowy z wężownicą. Piec rakietowy lub jego części składowe można dostać również na allegro.

Sprawdź:  Prezent na budowę domu: Najlepsze pomysły i inspiracje

Uważajmy jednak na oferty na przykład na portalu olx. Ogłoszenie, które brzmi „piec rakietowy sprzedam” może wcale nie dotyczyć pieca rakietowego do centralnego ogrzewania, a prawdziwym przedmiotem sprzedaży będzie po prostu grill samoróbka.

Jeśli zatem chcemy dokonać zakupu gotowego pieca rakietowego, zróbmy to, ale korzystając z zaufanych źródeł. W innym wypadku, możemy dostać tak zwany bubel.

Piec rakietowy – wady i zalety

Pomimo, że piec rakietowy to naprawdę świetna sprawa, ma on swoje wady i to tak naprawdę użytkownik musi sam stwierdzić, na ile mu one przeszkadzają. Podstawową kwestią jest to, że do pieca rakietowego trzeba bardzo często podkładać.

Poza tym piece samoróbki bardzo często nie spełniają podstawowych wymogów, które wypływają z prawa budowlanego. Może wystąpić odwrócony ciąg lub też zatrucie czadem, jednak możemy tego uniknąć, jeśli pozostawimy budowę pieca rakietowego fachowcom. Piece rakietowe nie należą też do cichych.

Jednakże, piece rakietowe mają też wiele zalet. Są, jak już wiemy z poprzednich części tekstu, ekologiczne, zapewniają nam czyste i efektywne spalanie. Możemy dowolnie rozporządzać opałem, mamy nad nim pełną kontrolę, co przekłada się na oszczędność.

Niezależnie od tego, czy zwracamy się do profesjonalisty, czy podejmujemy się budowy sami, możemy liczyć na to, że piec będzie w pełni dostosowany do naszych potrzeb. Piec szybko się nagrzewa i długo oddaje ciepło, więc szybko nie zmarzniemy. Możemy postawić sobie piec niemal w każdym kształcie i we wszystkich możliwych kolorach.

Czy to się opłaca?

Powyższe pytanie każdy powinien zadać sobie sam, nie ma wystarczającej ilości argumentów na „tak” i na „nie”. Piec rakietowy to rozwiązanie tanie, ale też i ryzykowne, jeśli budową zajmą się niedoświadczone osoby.

Jeśli możemy pozwolić sobie na to, aby wynająć do budowy pieca rakietowego fachowców i jesteśmy pewni, że podkładanie do pieca nam nie straszne, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z tej formy ogrzewania pomieszczenia. Najważniejsze to pozostać odpowiedzialnym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Papa izolacyjna – znakomita izolacja dachu

Od właściwego wykonania dachu zależy komfort przebywania w budynku i bezpieczeństwo przebywających. Jednym z materiałów stosowanych do izolacji dachu jest papa izolacyjna. Jest to tradycyjny materiał budowlany wykorzystywany do izolacji…
Zobacz