Stokrotka afrykańska (Osteospermum)– kwiat w pięknych kolorach

Stokrotka afrykańska (Osteospermum) – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Wielbiciele kwiatów poszukują na balkon lub do ogrodu  pięknych, urokliwych, bajecznie kolorowych roślin.  Coraz częściej wybierają kwiaty mniej znane, można powiedzieć egzotyczne, które przykuwają uwagę sąsiadów. Dobrym wyborem będzie stokrotka afrykańska, która czaruje ilością pięknych, wyrazistych kolorów. Choć kształtem przypomina trochę naszą poczciwą gerberę, to jednak wzbudza zachwyt osób, które wcześniej jej nie widziały.

Dekoracyjny kwiat

Stokrotka afrykańska to kwiat o pięknych, wręcz bajecznych kolorach, który kwitnie przez kilka miesięcy i cieszy oczy właścicieli. Mają efektowne kwiaty w formie koszyczków. Kwiatostany mają różne kolory. Liście są lancetowate, o ząbkowanych brzegach.  Stokrotki afrykańskie kwitną od maja do października i zamykają się na noc oraz pochmurne dni. Są wyższe niż nasze łąkowe stokrotki – dorastają do 50 centymetrów. Wielkość zależy od odmiany. Istnieje kilkanaście odmian tego kwiatka. Stokrotka afrykańska znakomicie prezentuje się jako samodzielna roślina w doniczce lub na rabacie, ale można ją także łączyć i tworzyć pięknie wyglądające kompozycje z werbeną lub uczepem.

Odmiany stokrotki afrykańskiej

W Europie najchętniej uprawiane odmiany stokrotki afrykańskiej to: żółta, biała, różowa, pomarańczowa, łososiowa, liliowa  i dwukolorowa o żółto-białych kwiatach. Coraz więcej zwolenników ma także odmiana o kwiatach cieniowanych. Niektóre odmiany zaskakują kształtami płatków, które znacznej części zwinięte w rurkę, zakończoną wywiniętą na zewnątrz częścią płatka.

Kilka informacji o uprawie stokrotki afrykańskiej

Stokrotka afrykańska, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Afryki i dlatego lubi stanowiska nasłonecznione. Przy niedoborze światła słonecznego, kwiaty pozostają zamknięte. Nie wolno ich sadzić w cieniu, ponieważ tracą ozdobny wygląd. Jeżeli brakuje słońca, to omawiany kwiat nie zawiązuje pąków, kwiaty stają się mniejsze i bledsze, a liście żółkną i matowieją. Gleba powinna być żyzna, najlepiej próchnicza. Rośliny źle znoszą zbyt dużą ilość wody gromadzącą się wokół ich korzeni. Nie powinno się ich sadzić na terenach zalewowych. Jeżeli stokrotkę afrykańską sadzimy w donicy, to trzeba wyłożyć drenaż i odpływ wody. 

Sprawdź:  Kiedy Przycinać Hibiskusa: Kompletny Poradnik dla Ogrodników

Osteospermum jest odporne na kilkudniową suszę. W przypadku, kiedy okres suszy trwa dłużej, zaleca się podlewanie rośliny nawet dwa razy dziennie. W  takiej sytuacji musi być zapewnione swobodne odprowadzanie wody. Kwiaty balkonowe wymagają cotygodniowego nawożenia uniwersalnym nawozem. Osteospermum uprawiane na gruncie nie potrzebuje częstego nawożenia. Należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany.

Stokrotka afrykańska pojawiła się w Polsce na początku XXI wieku i od razu zdobyła serca ogrodników i miłośników kwiatów balkonowych. Nie jest prosta w pielęgnacji, ale piękny kwiatostan i długi okres kwitnienia wynagradzają pracę włożoną w uprawę rośliny. Stokrotka afrykańska to kwiat, który warto mieć w ogrodzie, o ile dysponuje się odpowiednimi warunkami glebowymi i przestrzenią o dużym nasłonecznieniu.

Jak już wiemy, stokrotka afrykańska to roślina egzotyczna, potrzebuje zatem pomocy, by odnaleźć się w pełni w naszym klimacie. Czy warto się postarać? Bez wątpienia, ponieważ jest to roślina piękna, przyciąga spojrzenia i tym samym świetnie nadaje się do ozdobienia ogrodów i balkonów.

Stokrotka afrykańska – piękna tylko przez jeden sezon?

Odpowiednio pielęgnowana stokrotka afrykańska na pewno przetrwa cały sezon, jednak trzeba w pielęgnację włożyć odrobinę wysiłku. Wielu hodowców roślin zadaje sobie pytanie czy stokrotka afrykańska jest wieloletnia.

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. W naturalnych warunkach, czyli jak wskazuje nazwa, w Afryce, czyli tam, gdzie jest gorąco i słonecznie, stokrotka afrykańska jest rośliną wieloletnią. Inaczej jest w naszym zmiennym klimacie. W Polsce roślina ta uprawiana jest jako jednoroczna.

Oznacza to, że roślina przechodzi cały cykl rozwojowy w przeciągu jednego okresu wegetacyjnego, a później obumiera lub w najlepszym wypadku traci swój piękny wygląd, przez co nie nadaje się do ozdabiania balkonu, parapetu czy tarasu.

Zimowanie stokrotki afrykańskiej

Niektórzy hodowcy mimo, że stokrotka afrykańska nie jest do tego do końca przystosowana, decydują się na zimowanie stokrotki afrykańskiej. Polega ono w pierwszej kolejności na skróceniu pędów do długości około 10-15 cm. Powinna ona zostać przeniesiona do pomieszczenia, w którym panuje temperatura ok. 10 stopni Celsjusza.

Sprawdź:  Piękna odmiana klonu - jawor

Potrzebuje ona regularnego podlewania tak, aby utrzymać wilgotność ziemi w doniczce na lekkim poziomie. Na przełomie lutego i marca należy roślinę przesadzić do świeżej ziemi, powinna ona wtedy znaleźć się w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza.

Roślinę następnie należy przez dwa pierwsze tygodnie hartować poprzez wystawienie na dwór na kilka godzin dziennie. Po upłynięciu połowy maja można ją na stałe przesadzić do ogrodu lub umieścić na balkonie.

Stokrotka afrykańska – odmiany

Możemy wyodrębnić wiele odmian stokrotki afrykańskiej. Nie wszystkie mogą przetrwać w Polsce. Najpopularniejsze odmiany stokrotki afrykańskiej to:

  • Springsar Big Yellow – odmiana żółta
  • Pink Whirls – odmiana różowa
  • White Spoon – odmiana biała
  • Symphony Orange – odmiana pomarańczowa
  • Summertime Lavender – odmiana liliowa
  • Sunadora Acapulco – dwukolorowa odmiana żółto-biała

Stokrotkowe niuanse

Stokrotka afrykańska potrafi przetrwać susze, choć należy robić to regularnie, najlepiej raz dziennie. Należy być ostrożnym przy podlewaniu roślin, które znajdują się w ogrodzie. Musimy pamiętać, że zbyt intensywne podlewanie może doprowadzić do zgnicia sokrotki. Roślina ta dobrze dostosowuje się do różnych typów gleby. Potrzebuje ona jednak dużego nasłonecznienia.  

Stokrotka afrykańska najlepiej rośnie, gdy jest ustawiona od strony południowej lub zachodniej. Dzięki temu ma najlepszy dostęp do promieni społecznych.

Oczywiście słońce to nie wszystko, dobrze jest stokrotkę afrykańską nawozić, najlepiej nada się do tego nawóz wieloskładnikowy, czyli uniwersalny. Jest on dostępny w sklepach ogrodniczych. Na przełomie lutego i marca produkty takie pojawiają się również w supermarketach.

Stokrotka afrykańska w domu to nie jest najlepszy pomysł, lepiej będzie jej na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

Jak wygląda rozmnażanie stokrotki afrykańskiej?

Stokrotkę afrykańską możemy również rozmnażać. Potrzebne do tego będą nasiona, które możemy zebrać sami, wysiewamy je natomiast w styczniu lub lutym. Ciekawostką jest, że nazwa osteospermum oznacza tyle co „twarde nasiona”, co ma przełożenie na strukturę nasion tej rośliny. Osteo to inaczej „kość”.

Sprawdź:  Różowe Goździki: Znaczenie i Symbolika w Miłości i Uroczystościach

Wiosną można kupić też sadzonki stokrotki afrykańskiej, choć możliwe jest też ich samodzielne pobranie, które jednak należy do dość skomplikowanych. W tym celu musimy przenieść roślinę między wrześniem a październikiem na dwa tygodnie do temperatury w przedziale 9-12 stopni Celsjusza.

Potem należy pobrać sadzonki z górnych pędów i pozostawić je w temperaturze ok. 20 stopni. Przez miesiąc sadzonki stokrotki afrykańskiej powinny być zraszane. Zimą ukorzeniamy sadzonki i trzymamy je w pozycji dobrze nasłonecznionej. Nasze sadzonki możemy przesadzić w miejsce docelowo po upłynięciu połowy maja.

Na co uważać przy uprawie stokrotki afrykańskiej?

Pamiętajmy, że stokrotka afrykańska ma swoich naturalnych wrogów. Są nimi mszyce i przędziorki. Najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalne chemiczne środki, które ochronią przed nimi roślinę.

Stokrotki afrykańskie również nie są zbyt odporne na mączniaka rzekomego. Jest to choroba grzybowa, którą jednak łatwo jest wyleczyć stosując preparaty przeznaczone do pielęgnacji roślin, które mają działanie grzybobójcze.

Stokrotka afrykańska – niesamowita roślina.

Stokrotka afrykańska to roślina bardzo piękna i umiarkowanie łatwa w uprawie. Przybyła do nas z bardzo gorącej i słonecznej Afryki, wymaga więc bardzo specyficznych warunków, aby dobrze się zadomowić w naszym ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Wymaga zaangażowania w swoją pielęgnację, opłaca się to jednak, ponieważ efekty są zachwycające. Jako hodowcy, pamiętajmy o jej naturalnych wrogach i o tym, czego najbardziej potrzebuje. Nawet drobne zaniedbanie może mieć przykre konsekwencje dla wyglądu naszej rośliny.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like