Mniej oczywiste narzędzia, które mogą się przydać w domu. Znasz je wszystkie

Mniej oczywiste narzędzia, które mogą się przydać w domu. Znasz je wszystkie?

Większość z nas w domu posiada przynajmniej młotek i kilka śrubokrętów. Są one przydatne w bieżących, drobnych naprawach, ograniczając konieczność wzywania kosztownego specjalisty. Tymczasem istnieją także inne narzędzia, które mogą przydać się każdemu z nas. O jakich przyrządach mowa?

Piła szablasta

Jednym z funkcjonalnych narzędzi jest piła szablasta. Wyposażona w kilka różnorodnych brzeszczotów, służy do wygodnego cięcia drewna, metalu, płyt kartonowo-gipsowych, tworzyw sztucznych, cegieł czy betonu. Dzięki temu z powodzeniem zastępuje ona kilka osobnych narzędzi. Najczęściej posiada ona jednofazowy silnik, wprawiający brzeszczot w posuwisto-zwrotny ruch. Dzięki temu do złudzenia przypomina piłę ręczną, zapewniając jednocześnie znacznie większy komfort i różnorodność zastosowań.

Wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa to urządzenie wyposażone w hydrauliczny, pneumatyczny bądź mechaniczny udar, który umożliwia wykonywanie otworów nawet w wyjątkowo twardych materiałach. Zasilana za pomocą prądu z sieci bądź akumulatora, pozwala na wywiercenie dużych dziur w metalu, drewnie, betonie czy kamieniu. Posiada ona przynajmniej dwa biegi – wolny i szybki, dzięki czemu bywa przydatna także do wkręcania i wykręcania wkrętów czy mieszania zaprawy.

Próbnik napięcia

Próbnik napięcia – zwany inaczej elektrycznym – służy do kontroli, czy w instalacji występuje prąd, a także jakie jest jego napięcie. Przypomina on śrubokręt wyposażony w diodę, która zaświeca się w momencie wykrycia prądu elektrycznego. Dzięki niemu sprawdzenie obecności napięcia w gniazdku, lampie, instalacji elektrycznej czy akumulatorze nie sprawi problemu nawet początkującemu majsterkowiczowi.

Klucz nastawny

Klucz nastawny, czyli popularna żabka, będzie przydatny przy wszelkich pracach hydraulicznych. Posiada regulowane rozwarcie szczęk, pasując do rur o wielu średnicach. Jest wyposażony w ząbki oraz silny docisk, umożliwiając pracę nawet na śliskich, walcowatych powierzchniach. Sprawdzi się w momencie rozszczelnienia czy pęknięcia rur, umożliwiając ich szybkie skręcenie bez konieczności wzywania specjalisty.

Pistolet do klejenia na gorąco

Kolejnym przydatnym urządzeniem jest pistolet do kleju, znany też jako pistolet na gorąco. Jest on zasilany prądem elektrycznym. Umieszczony w nim wkład z klejem pod wpływem temperatury rozpuszcza się, umożliwiając trwałe połączenie różnego rodzaju powierzchni. W sprzedaży dostępne są sztyfty uniwersalne oraz specjalistyczne, dedykowane do klejenia kabli, drewna, metalu czy elementów sanitarnych. Możliwe jest także zastosowanie wkładów z brokatem, które pozwolą na stworzenie wyjątkowo estetycznego łączenia.

Ścisk stolarski

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup pistoletu do klejenia na gorąco, przydatny może okazać się również ścisk stolarski. Oferowany w wielu rozmiarach i o zróżnicowanej sile docisku, bywa pomocny w wielu pracach – nie tylko stolarskich. Może być używany do przytrzymywania klejonych czy przymocowywanych do siebie wkrętami przedmiotów, reperowania urządzeń ogrodowych czy łączenia bardzo drobnych elementów, które ciężko jest uchwycić dłońmi.

W każdym domu – prócz młotka, śrubokręta, kombinerek czy zwijanej miarki – warto posiadać także mniej oczywiste narzędzia. Wiertarka udarowa, klucz nastawny czy ścisk stolarski umożliwią własnoręczne wykonanie drobnych prac, ograniczając koszty i czas oczekiwania na specjalistę, a zarazem pozwalając na samodzielne majsterkowanie w wolnym czasie. Kupisz je w sklepie z narzędziami, eksperci pomogą ci wybrać sprzęt, który będzie dopowiadał twoim preferencjom. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Zalety styropianu grafitowego

Renowa oferuje styropian granitowy, który dzięki licznym zaletom pozwala na przeprowadzenie prac dociepleniowych i remontowych. Jesteśmy hurtownią, działającą na rynku od 2016 roku. Siedzibą firmy jest Warszawa. Można sprawdzić nasz…
Zobacz

Tanie piece do ogrzewania węglowego

Węgiel jest tak drogi, że nawet przy obiecanych dopłatach od rządu jego cenę boleśnie odczują użytkownicy. Tegoroczna zima z pewnością nie będzie należała do łatwych ze względu na ogromne koszty…
Zobacz