Jak pozbyć się gryzoni i szkodników z ogrodu? Czyli o skutecznych i humanitarnych sposobach w kilku zdaniach

Jak pozbyć się gryzoni i szkodników z ogrodu? Czyli o skutecznych i humanitarnych sposobach w kilku zdaniach

Piękny ogród jest naszą dumą i chętnie się nim chwalimy. Co jednak, jeśli nasza misterna praca przy rabatach zostanie zaprzepaszczona przez atak nornic, które wyjedzą bulwy i zniszczą rośliny? Do tego jeszcze trzeba wziąć pod uwagę pojawiającego się co jakiś czas nieproszonego gościa, robiącego kopce na naszym zielonym trawniku. Widząc, jak wysiłek w krótkim czasie zostaje obrócony w ruinę można się zdenerwować. Na szczęście są skuteczne i humanitarne sposoby pozbycia się gryzoni i szkodników. Poznajcie, jakie mamy dla Was propozycje.

Wypróbuj ultradźwięki, które bywają skuteczne

Mając dzieci i zwierzęta domowe nie można pozwolić sobie na używanie szkodliwych substancji chemicznych w ogrodzie. Zresztą takie postępowanie w stosunku do kretów jest niehumanitarne. Warto zatem zdecydować się na ultradźwięki. Tego rodzaju urządzenia nie zaburzają architektury ogrodu i wtapiają się w tło. Wbija się je w ziemię. Emitują dźwięki o częstotliwości 400 HZ, które odstraszają gryzonie żyjące pod ziemią i drążące tunele. Takie urządzenie może mieć zasięg nawet 600 m2. Trzeba powiedzieć jednak, że nie zawsze jest w 100% skuteczne i kret może zdecydować się na drążenie na obrzeżach ogrodu, gdzie sygnał dźwiękowy jest mniej słyszalny. Dlatego mamy dla Was równie humanitarny, ale skuteczniejszy sposób ich odstraszenia.

Zastosuj niegroźną pułapkę na kreta i zmuś go do odwrotu i poszukania innego lokum

Choć pułapka brzmi groźnie, to ta akurat kretowi ani innemu stworzeniu żyjącemu pod ziemią nie zrobi krzywdy. Siatka na kreta nie służy złapaniu go „w sidła”, ale zmuszeniu do odwrotu z naszego ogrodu. Można wybrać wkopywane pionowo lub układane poziomo siatki na krety. Niezawodne wydają się te drugie. W przypadku tych wkopywanych pionowo może się zdarzyć, że kret się wydrąży tunel pod nimi i koniec końców dostanie się na powierzchnię tworząc kopiec. Takiej możliwości nie ma w przypadku siatki na kreta montowanej równolegle do powierzchni trawnika. Umieszczana jest około 10 cm pod powierzchnią. To umożliwia sadzenie roślin, a jednocześnie uprzykrza życie kretom. Muszą szukać innej działki do drążenia tuneli, a ty jeden, a nawet kilka problemów masz z głowy, gdyż przy okazji jest to dobra ochrona przed nornicami i myszami zjadającymi podziemne części roślin.

Zasadź rośliny, które są naturalnymi odstraszaczami szkodników

Kolejnym sposobem na ogrodowych intruzów jest sadzenie roślin, które są ich naturalnymi wrogami, to znaczy odstraszają je skutecznie swoim zapachem. W ten sposób można zniechęcić choćby ślimaki. Wystarczy zasadzić wiesiołek krzewiasty, który odstrasza dzięki wydzielanym olejkom eterycznym albo lawendę wąskolistną, od której zapachu, a także liści pokrytych delikatnymi włoskami ślimaki stronią. Warto posadzić w ogrodzie również aksamitki, które zmniejszają liczebność nicieni i przydadzą się, jeśli uprawiamy truskawki. Wilczomlecz i bazylia będą dodatkowo odstraszać gryzonie. Warto sadzić w ogrodzie czosnek. Jego nie znoszą zarówno owady, myszy, nornice, jak i ślimaki.

Stosuj naturalne opryski na szkodniki, aby nie zanieczyścić swoich upraw

Z naszym poprzednim sposobem związany jest poniekąd kolejny, gdyż aby pozbyć się szkodników żerujących na roślinach można zastosować naturalne opryski. To lepszy sposób niż sztuczne środki chemiczne, gdyż dzięki temu unika się ich wnikania w jadalną część roślin. Zatem jakie mieszanki się sprawdzą? Również w sklepach ogrodniczych można takie zakupić. Mogą być oparte na wielocukrach i zwalczać mszycę, pędziorki czy gąsienice. Skuteczne są także środki oparte na innych substancjach czynnych, takich jak: olej rzepakowy, czy rydzowy. W przypadku tego opartego na oleju rzepakowym od oprysku do zbioru musi minąć przynajmniej 12 godzin. Warto pamiętać, że także substancje naturalne mogą być toksyczne. Tak jest w przypadku środków opartych na związkach pyretryn, które nadają się do oprysku róż, jednak nie można nimi opryskiwać grządek owocowych i warzywnych, a ponadto nie można ich stosować częściej niż 2 razy w sezonie.

Pozbycie się gryzoni i szkodników z ogrodu bywa trudnym zadaniem. Na szczęście do dyspozycji jest wiele metod, dzięki którym nie zaburza się w żaden sposób ekosystemu i dlatego warto z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *